Otevřená lekce o utváření elementárních matematických pojmů pro děti starší skupiny na téma: „Cesta do země matematiky“. Synopse otevřené lekce o rodinné seniorské skupině Didaktická hra „Rozložte čísla“

Obsah programu:

Vzdělávací cíle:

- upevnit znalosti o složení čísel do 10 ze dvou menších;

- upevnit dovednosti přímého a zpětného počítání do 10;

- upevnit znalosti o geometrických tvarech;

- upevnit znalosti o sledu ročních období, měsíců v roce, dnů v týdnu, části dne;

- upevnit schopnost navigace na listu papíru;

- upevnit schopnost řešit příklady;

Rozvojové cíle:

- rozvíjet logické myšlení, vynalézavost, pozornost, paměť, vynalézavost, představivost, podporovat rozvoj řeči, schopnost argumentovat svými výroky;

Vzdělávací:

- pěstovat samostatnost, vytrvalost, zájem o studium matematiky, schopnost dotáhnout započatou práci do konce;

Přípravné práce: hádání hádanek, řešení logických úloh, pozorování kalendáře, individuální lekce.

Zařízení : stojany, flanelograf, figurky;

Leták: pouzdra na tužky, list čistého papíru, tužka, modré pruhy, počítací tyčinky, čísla 1-10;

Průběh kurzu.

Začněme básničkou.

Vše si zapamatujte bez přesného počítání

Žádná práce se nepohne.

Bez účtu nebude na ulici žádné světlo,

Bez účtu nebude moci raketa stoupat.

A kluci nebudou moci hrát na schovávanou,

Pusťte se do práce kluci

Vychovatel. Pozor, za každou správnou odpověď dostanou účastníci hvězdičku, který tým bude mít nejvíce hvězdiček, ten se stane vítězem. Naše cesta do země „zábavné matematiky“ začíná!

1.soutěž odpovědět na otázku (otázky jsou kladeny v pořadí)

1. Kolik dní v týdnu? 1. Který den v týdnu je po úterý?

2. Který den v týdnu předchází pátku? 2. Kolik dní volna?

3. Kolik měsíců v roce? 3. Které jarní měsíce znáš?

4. Které letní měsíce znáš? 4. Které zimní měsíce znáš?

2.hádanková soutěž

1. Ježek se zeptal ježka - souseda

Odkud jsi?

Dělám si zásoby na zimu

Vidíš na mně jablka?

Sbírám je v lese

Nosil jsem šest, nosím jeden.

přemýšlivý soused

Je to hodně nebo ne?

Jak vzniklo číslo 7? K6+1=7

2. Rozhodl Kvochka

tři kohouti,

Ano, pět kuřat.

A kolik jich je dohromady?

Je těžké to vědět.

Je jí teprve pět

(8 kuřat)

3. soutěž pro oba týmy

Je potřeba nakreslit:

- v levém dolním rohu čtverce;

- v pravém horním rohu obdélníku;

- v pravém dolním rohu kruhu;

- v pravém horním rohu oválu;

- uprostřed listu je trojúhelník;

Odpovězte prosím na mé otázky:

Který geometrický útvar má nejmenší úhly?

Který geometrický obrazec nemá vůbec žádné rohy?

4. soutěž Potřeba najít sousedy poblíž čísel.

Pro tým Trapeze jsou čísla 5,7,9.

Pro tým Pentagonu jsou čísla 4,6,8.

5.soutěž Soutěž kapitánů

- Kluci, podívejte se. opatrně na vzory z tyčinek na desce. Je nutné, aby si každý tým zapamatoval vzor do jedné minuty a každý kapitán si stejný vzor vyložil na stůl z počítacích tyčinek.

fizminutka:

V pondělí jsem se koupal

A v úterý jsem kreslil

Ve středu dlouho praný

Ve čtvrtek se hrál fotbal

V pátek jsem skákal, běhal

Tancovalo se velmi dlouho

A v sobotu, neděli

Celý den jsem odpočíval.

6. soutěžní příklady

Každému týmu je nabídnuta kytice. Uvnitř květů jsou příklady a potřebujeme je vyřešit, pak na jejich květy přiletí krásní motýli.

trapézový tým"(u příkladů květin: 2 + 3, 5-1, 7 + 3 a odpovědí na motýly: 5, 4, 10)

tým "Pentagon"(u příkladů květin: 2 + 4, 5-2, 6 + 3 a odpovědí na motýly: 6,3, 9)

Děti řeší příklady a sázejí motýly na květiny.

7. soutěž pro oba týmy v pořadí.

podívejte se na stůl. Pojďme si zahrát hru na počítání. Na desce jsou všechna čísla pomíchaná a musíme je správně seřadit. Práce s čísly.

- Jaké je nejmenší číslo? (jeden)

Pojmenujte největší číslo. (deset)

Kolik jednotek je v 5? (5)

- Jaké je číslo před číslem 6. (5)

- Pojmenujte číslo za číslem 6. (7)

Po soutěžích se spočítají obdržené týmy,

"hvězdičky" a vítěz je určen. Děti dostávají dárky. Všem dětem patří poděkování za zajímavou cestu a ukázku znalostí z matematiky

Abstraktní otevřená třída od FEMP v přípravná skupina„Cesta přes matematickou galaxii“

cílová : Rozvoj zájmu o předmět matematiky, založený na kognitivní činnosti a zvídavosti.

úkoly:

Vzdělávací: Podporovat utváření schopnosti aplikace matematických znalostí v nestandardních praktických problémech. Upevnit dovednosti řadového počítání do 10, pojmenovat sousední čísla daného čísla. Upevnit schopnost řešit jednoduché aritmetické úlohy pomocí logického myšlení.

Rozvíjející se. Rozvíjet mentální operace: analogie, systematizace, zobecňování, pozorování, plánování. Rozvíjet prostorovou představivost, schopnost orientovat se na listu papíru, kognitivní zájem, rozvíjet pozornost, vnímání, schopnost analyzovat a porovnávat předměty podle jejich vlastností, zobecňovat, vytvářet samostatné pracovní dovednosti.

Vzdělávací. Pomáhat udržovat zájem o matematiku, formovat schopnost týmové práce, pěstovat chuť pomáhat druhým, kteří se ocitli v tíživé situaci, pěstovat přátelské vztahy mezi dětmi.

Vzdělávací oblasti:

poznání (FEMP)

Komunikace (řečová aktivita)

Socializace ( herní činnost)

Metodologické techniky :

Otázky;

Cvičení;

Hry;

Úkoly.

Materiál a vybavení :

    Multimediální instalace, tužky, fixy, listy papíru, hlasová zpráva od obyvatel Matematické galaxie, číselná řada, kartičky s číselnými nerovnostmi, kartičky s tečkami a čísly, překvapení (hvězdičky), magnetická tabule, diapozitivy s úkoly od obyvatel matematických planet, geometrické obrazce pro výrobu robotů.

    Místo konání: učebna s interaktivní tabulí.

Plánované výsledky:

Děti jsou zvídavé, aktivní, zajímají se, projevují větší samostatnost v různých typech dětských činností, aktivně a laskavě spolupracují s učitelem a vrstevníky při řešení herních a kognitivních úkolů, zvyšují zájem o matematiku, upevňují znalosti, dovednosti a schopnosti v RVP.

Průběh lekce:

Všechny děti se sešly v kruhu

Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel

Držme se pevně za ruce

A usmíváme se na sebe.

Zdravíme hosty a všichni se usadíme na svá místa.

Část 1 Úvod do herní situace:

Pedagog: Kluci, dnes máme neobvyklý den, sešli jsme se tu ne náhodou, ale víte proč? Dnes ráno jsem obdržel hlasovou zprávu od obyvatel vzdálené matematické galaxie. Opravdu se s námi chtějí spřátelit a pozvat nás na návštěvu. Chcete si poslechnout tuto zprávu?

(zpráva)

Ahoj milí kluci! Píší vám obyvatelé vzdálené matematické hvězdné galaxie! Chceme se s vámi přátelit! Zveme vás, abyste nás navštívili na cestě po našich planetách. My, stejně jako vy, milujeme vědu o matematice! Přijďte nás navštívit a podělte se s námi o své znalosti a dovednosti! A abyste ukázali své znalosti, musíte plnit úkoly. Za každou správnou odpověď dostanete hvězdu jako dárek a uvidíte, co se stane, když dáte všechny hvězdy dohromady.

Pedagog: Kluci, vydáme se na cestu po planetách matematické galaxie?

Děti: Ano.

Pedagog: Pak se podívejte – zde je mapa – na trajektorii našeho letu vesmírem Zde jsou planety, které musíme navštívit: Digitální, Geometrické tvary, Zábavné fyzikální minuty, Planeta úkolů a Planeta s číselnými znaky. Během naší cesty nás budou čekat potíže, které budou vyžadovat naši vynalézavost, flexibilitu mysli a pozornost. Pojďme se tedy připravit na cestu a brainstorming.

Zkusme rychle asprávně, odpověz na všechny otázky:

- Kolik dní v týdnu?

Jaký den v týdnu je dnes?

Jaký den v týdnu je mezi středou a pátkem?

Kolik měsíců v roce?

Leden skončí, přijde?

Může po zimě přijít léto?

Kolik dílů za den? vyjmenuj je

Ráno snídáme a večeříme?

Najít další slovo: ráno, odpoledne, úterý, večer, noc?

Bříza, topol, růže, dub?


Kolik konců má jedna hůl?

Židle má 4 nohy, kolik nohou mají dvě židle?

Počítejme od 1 do 10 (v ruštině a kazaštině)

Pojmenujte číslo, které je větší než 4, ale menší než 6;(5)

Pojmenujte číslo, které je větší než 5, ale menší než 7;(6)

Jaká jsou čísla v řádku napravo od 5; (0,1,2,3,4)

Pojmenujte sousedy čísla 4, čísla 8;

Pojmenujte číslo, které je před číslem 7;

Pojmenujte číslo, které následuje za číslem 8;

Jaké číslo se zvětší, když je otočeno vzhůru nohama? (6)

Jaké je největší samostatné číslo (9)

Jaké je nejmenší dvouciferné číslo (10)

vychovatel:Výborně, kluci, jste na cestu velmi dobře připraveni a za odměnu získáváte první hvězdu"D"

Kam jdeme na naší cestě?

Doprava, kterou pojedeme na výlet, je zašifrována na vašem letáku. Vidíte na listu tečky? Musí být spojeny přímkou ​​v pořadí od 1 do 9.

vychovatel:Výborně, odvedli jste práci! co jsme dostali? Mám raketu! Začínáme svou cestu!Pozornost! Příprava ke startu rakety.Začněme odpočítávání 10-1. Start! Naše raketa letí vysoko. Buď opatrný! Pozorujeme vesmírné objekty okénkem ( hudba)

A máme tu první planetu

- Numerický.

Podívejte, kdo žije na této planetě? (Čísla.) Co si myslíte, že tato ikona znamená? (Kruhové příklady.) A jak vyřešíme kruhové příklady?

Obyvatelé této planety velmi rádi provádějí matematické výpočty. A připravili nám takové početní rovnosti. A pokusíme se je s vámi vyřešit pomocí číselného paprsku (na magnetické tabuli)

6+2=8

8-3=5

5+2=7

7-1=6

(Po vyřešení na tabuli) Je vhodné vždy řešit příklady pomocí číselného paprsku? Ne? Co potřebujete vědět? Správně! Musíte znát složení čísla. Obyvatelé této planety pro vás připravili takové číselné domy, doplňte chybějící čísla do prázdných oken. (rozdat domy) Vezměte fixy a napište čísla, která potřebujete.

Výborně! Nyní se navzájem kontrolujte. Opět jsme získali hvězdičku"R"

Pedagog: - Naše cesta pokračuje. Před námi je další planeta – říká se jíGeometrické planety.

A řekněte mi, na základě jakých tří důvodů vždy porovnáváme geometrické tvary? (Barva, velikost, tvar.)

Společně s obyvateli planety si připomeňme, co jsou geometrické tvary.

Jak se nazývá obrazec tvořený přímou uzavřenou čarou?

Jak nazvat jedním slovem geometrické tvary, které mají 4 strany a 4 rohy (4x čtverce)

Jak se nazývá čtyřúhelník, ve kterém jsou všechny strany stejné?

Co víme o obdélníku?

Podívejte se kolem, na planetě byl meteorický roj. A v podobě jakých úlomků meteoritů, které dopadly na planetu?(Skluzavka s figurkami různých barev)

Obyvatelé vzdálené planety si s vámi chtějí zahrát hru s názvem „Pravda nebo ne“, odpovězte pouze „ano“ nebo „ne“

Pozor, otázky jsou velmi záludné.

Je nebo není pravda, že všechny čtverečky jsou zelené? (ne, je tam modrá)

Je nebo není pravda, že všechny postavy jsou zelené, červené a žluté? (Ne, jsou modré)

Je nebo není pravda, že některé trojúhelníky jsou červené? (Ano)

Je nebo není pravda, že některé zelené tvary jsou čtverce? (Ano)

Je nebo není pravda, že v pravém horním a levém horním rohu jsou kruhy? (Ano)

Je nebo není pravda, že všechny modré tvary jsou čtverce? (ne, jedna modrá je trojúhelník)

Je nebo není pravda, že všechny trojúhelníky jsou červené? (ne, jedna modrá)

Je nebo není pravda, že všechny žluté kousky nemají rohy? (Ano)

Výborně chlapci! dokázali jsme to a za to jsme dostali další hvězdu jako dárek“v»

Pokračujeme v cestě dále.

Jsme na další planetě"Veselé Fizminutki“, obyvatelé této planety chtějí, abyste si trochu odpočinuli a bavili se s nimi.

Rozhodli jsme se, zvážili

A trochu unavený.

Nyní se všichni zvedneme a trochu si odpočineme.

Provádíme libovolné pohyby s hudbou (vypnout na 0,48 sekundy)

Vy vtipní kluci a obyvatelům planety se „zábavná fyzická minuta“ velmi líbila a za to, že jste je rozveselili, vám dávají jako dárek ještě jednu hvězdu"a"

Vychovatel. Pokračujeme v letu! Kluci, tady máme další planetu planety„úkoly“.

Dostaneme se k němu ale pouze tehdy, když si zapamatujeme, z jakých částí se úkol skládá.

1. Jak se nazývá ta část úlohy, ve které je něco nebo někdo popsán? - stav.

2. Jak se nazývá ta část problému, ve které se na něco ptá, existuje neznámá? - otázka.

3. Jak se nazývá ta část úlohy, ve které hledáme neznámé pomocí čísel a znaků? - řešení

4. Jak se nazývá ta část úlohy, ve které dostaneme neznámé číslo, odpovězte na otázku? - Odpovědět.

Úloha se tedy skládá z: podmínek, otázky, řešení a odpovědi.

Obyvatelé Planety úkolů rádi vymýšlejí a řeší problémy. Nabízejí nám vypracování podmínek a řešení problémů podle těchto schémat.

Úkol 1

Zkuste pro takové schéma vymyslet problémové prohlášení. Takže zopakujme stav problému.( Z noční oblohy padly dvě hvězdy. Pak další tři hvězdy.)

Opakujte otázku. (Kolik hvězd celkem spadlo z nebe?)

Jaká matematická akce problém vyřeší? Jaký znak použijeme Když v otázce zazní slovo „kolik se stalo“, najdeme celek nebo část? Na místě navrhněte řešení problému.

Pojmenujte odpověď na problém. Proveďte křížovou kontrolu.

Úkol č. 2

Pokusme se formulovat problémovou podmínku pro následující schéma.

(děti tvoří, shrnu)

Zopakujme stav problému.(V kosmické lodi letěli 4 astronauti. Jeden z nich se vydal na misi do vesmíru.)

Opakujte otázku. (Kolik astronautů zbývá na lodi?)

Pokud je v otázce slovo „zůstává“, jaká akce se používá k vyřešení problému? (akce odčítání) jaké znaménko použijeme?

A když otázka říká „kolik zbývá“, co najdeme? Celá nebo část? (část celku) Řešme tento problém ústně. 4-1=3 (ústně nebo na tabuli)

Výborně, kluci, opět jste splnili úkoly a další hvězdičku-dopis dostanete jako dárek "b"

A nyní strávíme fyzickou minutu pro naše oči, aby si mohly odpočinout. Díváme se na tabuli, sledujeme předměty a opakujeme pohyby očima. Vesmírný snímek

vychovatel:Pokračujeme v cestě! A máme tu poslední planetu na naší cestěplaneta čísel . Obyvatelé této planety si pro nás připravili své úkoly. Musíte dorovnat číselné nerovnosti pomocí znamének větší než a menší než

Nerovnosti karet

Písmeno a

3 díl. Výsledek. Takže kluci, udělali jste všechnu práci. Myslím, že obyvatelům všech planet, které jsme navštívili, ses líbil a viděli, jak jsi pozorný, pilný a aktivní! Teď je čas, abychom šli domů! Začněme odpočítávání! 10-1! (raketa)

A tady jsme doma! (skluzavka školka)

vychovatel:Nyní se podívejme, co se stane, když postavíme všechny hvězdy vedle sebe! Přečtěte si slovo!

Přátelství!

Obyvatelé matematické galaxie si přejí, abychom byli vždy přáteli s vědou o matematice! Myslím, že díky našemu výletu jsme se ještě více dozvěděli o vědě o matematice, zopakovali si a upevnili své znalosti!

ODRAZ

vychovatel:Kluci, líbil se vám náš výlet? Pokud vás zaujalo a vše se vám líbilo, tak se ohodnoťte zlatou hvězdou, a pokud jste někde byli bezradní a s něčím jste si nevěděli rady, ohodnoťte se stříbrnou hvězdou.

Otevřená lekce o utváření elementárních matematických pojmů u starších dětí.

Datum: 19.10.2016

Délka: 25 minut

Diriguje: učitelka Ikonnikova Ekaterina Gennadievna

Literatura: I.A. Pomoraev "Tvorba elementárních matematických reprezentací"

Vybavení: stojan, létající koberec, Dunno (loutka), metalofon, matematické sady (dřevěné) pro každé dítě, počítací tyčinky pro každé dítě, fix, obálky s geometrickými tvary pro každé dítě, hračka zelenina, zvonek, krabice na obálky, kouzelná taška s hvězdami.

"Cesta létajícího koberce"

cíle:

  • upevnit dovednosti počítání do 6, schopnost porovnávat dvě skupiny předmětů; zavést číslo 6;
  • zlepšit schopnost rozlišovat a pojmenovávat geometrické tvary;
  • zlepšit schopnost dětí správně odpovídat na otázky: "Kolik?",

"Jaké je skóre?", "Na jakém místě?"

  • zlepšit schopnost určit prostorový směr vzhledem k sobě samému: Přední, Zadní, Nahoře, Dole, Vlevo, Vpravo

1 díl.

Učitel vyzve děti na výlet na improvizovaném létajícím koberci. Děti a učitel sedí na koberci a zobrazují zvuk větru; učitel se dívá dalekohledem a říká, že vidí ostrov v podobě modrého klobouku, nabízí přistání.

Děti sedí u stolu.

„Ostrov modrého klobouku“

Objeví se Dunno a zadá dětem úkol: „Položte na pruh tolik koleček, kolikrát hraji na metalofon“ (5krát), děti předvedou. Dále: „Rozložte tolik čtverců, kolik hraji,“ předvádějí děti. „Porovnejte dvě skupiny čísel, co je víc? co je méně? Co je potřeba udělat pro vyrovnání? (Odpovědi dětí)

Poté učitel vyzve děti, aby v matematické sadě našly číslo 6, nakreslí je na stojan a přečte básničku:

Šestka vypadá jako hrad

Který brouk nemůže zavřít

Jsem šestinohý brouk

Pomohu ti zavřít zámek

Učitel říká: „Děti, rozdělte klacíky napůl, co se stalo? (každý tři) Jaký závěr můžeme vyvodit? Ta 6 se skládá ze 3 a 3! (píše na stojanu) A už víme, že 4 se skládá z 2 a 2!

část 2

Učitel sedící na létajícím koberci vidí dalekohledem ostrov v podobě čtverce. Přistání! Vytáhne krabici s obálkami obsahujícími geometrické tvary.

Děti sedí u stolu.

"Ostrov geometrických tvarů"

Děti vyndávají z obálek figurky, nazývají je: kruh, trojúhelník, čtverec a dva obdélníky úzké a široké. Učitel se ptá: „Kolik číslic?“, „Jaké číslice jsou dvě? Jaký je rozdíl? (barva, šířka) Který obdélník je širší?

Vracíme se na koberec.

část 3

"Ostrov zeleniny"

Přistáváme, děti si sednou ke stolům, paní učitelka vykládá zeleninu: okurku, rajče, zelí, kukuřici, lilek, cibuli (6 ks) do řady. Učitel s dětmi zeleninu spočítají, pojmenují její tvar (kulatý, oválný) a učitel položí jednotlivé otázky: Na jakém místě je ta či ona zelenina na účtu? (Děti postupně odpovídají, každý svou vlastní otázkou)

Tělesná výchova minuta"Tady je náš nos..."

Tady je náš nos, tady jsou dvě uši. Tady je velká hlava

Tady je pár vlasů a budu na ně foukat (foukat)

Tady je naše dítě: paty, kolena (ukázat)

Tady sud, chytnu ho za bok, budu dlouho lechtat!

Nos, ústa, hlava, uši, tváře, čelo, oči

Paže, ramena, krk, hrudník, nezapomeňte na bříško! (hladit)

To není, ale toto ano (ukázat)

Tohle je jedna, tohle jsou dvě!

Deset prstů, pár rukou, tady je váš bohatý přítel!

část 4

Vracíme se do školky.

Děti stojí v kruhu, hrají hru „Zvonek“ Učitel přistoupí ke každému dítěti a zazvoní na zvonek. Dítě se zavřenýma očima říká, kde zvoní: vlevo, vpravo, nad sebou, pod, za nebo před sebe.

Na konci hodiny učitel zhodnotí práci dětí, pochválí ty, kterým se dařilo nejlépe, ujasní si s dětmi, co se dnes naučily. Vytáhne kouzelnou taštičku s hvězdičkami a daruje ji dětem jako vzpomínku na nevšední cestu.


Abstrakt z otevřené lekce o FEMP v seniorská skupina„Cesta do země matematiky“

Otevřená lekce o FEMP ve skupině seniorů „Cesta do země matematiky“

Obsah programu

Upevnit představy o trojúhelníkech a čtyřúhelnících, jejich vlastnostech a typech.

Zlepšete počítání do 10 pomocí různých analyzátorů (dotykem, počítáním a reprodukováním určitého počtu pohybů).

Opravte části dne.

Uveďte názvy dnů v týdnu (pondělí atd.).

Rozvíjet řeč, pozorování, duševní činnost, sluchovou a zrakovou pozornost, logické myšlení

Pěstovat samostatnost, stabilitu, schopnost dotáhnout započaté do konce, zájem o matematické úlohy.

Pěstujte mezi dětmi přátelství.

Didaktický obrazový materiál

Demo materiál. taška se žaludy, 4 obrázky znázorňující části dne (NA KAŽDÉ I NA TABULI); čtverec rozdělený na části a obrázek domu pro hru "Pythagoras", 7 číselných karet s obrázkem vozů

Leták. Sady čtverců a trojúhelníků.

Organizační čas:

Q: Kluci, dnes k nám přišli hosté, aby se podívali, jak se máme, a zjistili, kolik toho všichni víme. Pojďme je pozdravit a už se jimi nebudeme rozptylovat.

A teď vás zdravíme:

Všechny děti se sešly v kruhu

Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.

Držme se spolu za ruce

A usmívejte se na sebe!

(Chyťte se za ruce a s úsměvem se na sebe dívejte).

V-l: Kluci, navrhuji, abyste se dnes vydali na CESTU.

A kde - teď už tušíte.

Je královnou všech věd

Bez něj jsme jako bez rukou

Naučte se přemýšlet a rozhodovat se

A dělat spoustu akcí (matematika)

Přesně tak, chlapi, pojďme!

Všechny děti jsou zvány

Vydejte se brzy na cestu!

Čekají vás testy

Obtížné úkoly.

A do čeho jdeme? (odpovědi dětí). Jsem si vzpomněl:

Ťukám, klepu, klepu

Zatřesu s tebou na dlouhé cestě.

Přes les, přes hory

Jedu plnou rychlostí.

A přes řeku na most

Dám vám znamení: tu-tu!

A pak se schovám do mlhy

Říká se mi rychle .... (vlak)

B: -Seřaďte se jeden za druhým a vydejte se na cestu. (na hudbu vlaku z romashkova děti chodí v kruhu a zobrazují vlak)

Tady jsme s vámi

Shapoklyak: Ahoj kluci a hosté! A nevšiml sis mě, byl jsem s tebou ve vlaku? Kam jdeš?

Nepustím tě do kouzelné země matematiky, dokud mi nepomůžeš spočítat zvířata.

Q: A tak se podívejme, koho jsme potkali na cestě ke královně:

Herní cvičení "Kdo bude počítat rychleji."

„Tleskněte rukama tolikrát, kolikrát je na kartě zajíčci.

Kolikrát jsi tleskal?

Posaďte se tolikrát, kolikrát jsou vánoční stromky zobrazeny na kartě,

Kolikrát jsi seděl? Proč jsi tolikrát seděl?

Předkloňte se tolikrát, kolikrát je na kartě medvědů.

Proč jsi se tolikrát ohnul?

Shapoklyak: jací jste dobří hoši! Myslíte to dobře. Žádám tě do kouzelné země.

Q: Výborně, zvládli jste tento úkol, a proto vám dávám písmeno "M". Před námi je mnoho dalších úkolů. A za každý úkol dostanete dopis. Na konci cesty se podívejme, z čeho se tato písmena mohou skládat.

Tak jsme se s vámi dostali do země matematiky. Zajímalo by mě, jak můžeme otevřít tyto magické brány? Zdá se, že jsem na to přišel.

Sedneme si na svá místa a uděláme další úkol. Podívejte se na své stoly, jsou tam pruhy, musíte sesbírat obrázek a pak se otevřou naše brány. Abyste získali obrázek, musíte sbírat pruhy s čísly v pořadí.

Proveďte cvičení.

Q: Výborně, obrázek jste sestavili správně, proto vám dávám písmeno "O".

Brány jsou otevřené a my se ocitáme v " Magická země matematika."

Pojďme se podívat, co dalšího neobvyklého nás čeká.

Podívej, kolik tašek je, chceš vědět, co v nich je. Teď si s tebou zahrajeme takovou hru, zavolám tě k sobě a ty budeš muset hmatem uhodnout, kolik předmětů je tady a není to komu říct. Pak musíte ukázat tolik pohybů, kolik jste tápali předmětů. A ostatní děti musí spočítat a rozložit na stůl tolik trojúhelníků, kolik udělaly pohyby. Připraveni?

3-4 děti jsou vyzvány, aby se dotýkaly, počítaly a ukazovaly pohyby rovnající se počtu předmětů. Poté se položky vyjmou a spočítáme je všechny dohromady.

Výborně, s úkolem se vyrovnali a za to vám dávám písmeno "L".

Shapoklyak: Opravdu jste si něco vydělali. Pojď, dej si pauzu a podívej se do mé kouzelné tašky (vytahuje sněhové vločky)

Gymnastika pro oči

Viděli jsme sněhovou vločku - hrajeme si se sněhovou vločkou (děti berou vločku do rukou, táhnou vločku dopředu, zaměří se na ni)

Sněhové vločky letěly doprava, děti se dívaly doprava, děti se dívaly doprava (vezměte vločku doprava, sledujte pohyb očima)

Tady vločky létaly, oči se dívaly doleva (vezměte vločku doleva)

Vítr zvedl sníh

A spuštěn na zem (zvedat sněhové vločky nahoru a dolů, děti se dívají nahoru a dolů)

Všechno! Lehnou si na zem (zakroužkuj a posadí se, sněhovou vločku spustí na podlahu)

Zavři oči (zavři oči)

Oči odpočívají (děti skládají sněhovou vločku a sedí na židlích)

Q: Výborně oči si odpočinuly a za správně splněný úkol vám dávám písmeno "O".

B: Kluci, podívejte se na nás, potkává nás královna matematiky. Zajímalo by mě, jaký další úkol si pro vás připravila?

(Před dětmi na tabuli jsou obrázky s obrázky částí dne (ráno, odpoledne, večer a noc).

III část. Herní cvičení "Dny v týdnu".

Před vámi jsou karty s obrázkem částí dne. Musíme je seřadit ve správném pořadí.

A k tomu musíme vyřešit hádanky:

Slunce vychází jasně

Kohout zpívá v zahradě

Naše děti se probouzejí

V mateřská školka jdou.

slunce na obloze

jasně svítící

Jdeme na procházku

Pojďme zpívat písně pro zábavu!

Slunce je zářivé

Vesnice pro domy

Přišli jsme z procházky

Je čas na večeři!

Na nebi hoří hvězdy

V řece, říkají potoky

Měsíc se na nás dívá z okna

Říká našim dětem, aby spaly.

Výborně chlapci. A pojďme si hrát s prsty a hádat, o jaké denní době se v naší hře říká

Tento prst chce spát

Tento prst skočil do postele

Tento prst se stočil

Tenhle právě usnul

A poslední spí na dlouhou dobu,

Měsíc se na ně dívá oknem (noc)

A za tento úkol získáte písmeno „D“.

Kluci, vy toho tolik víte a všechny úkoly zvládnete tak snadno a obratně! Ale královna matematiky tě chtěla taky

Učitel upřesní názvy a posloupnost částí dne a nabídne je označit jedním slovem. (Den.)

„Dospělí často nahrazují slovo den slovy celý den. Sedm takových dnů tvoří týden (na tabuli jsou zobrazeny karty s 1 až 7 vagony). Každý den má svůj název: pondělí, úterý ... neděle. Děti společně s učitelem opakují názvy dnů v týdnu. Říká, které všední dny a které víkendy.

A teď se zvedněme ze sedadel a udělejme kroužek na tělocvik.

Shapoklyak (možná s námi)

Fizminutka o dnech v týdnu

V pondělí jsem plaval (plavecké pohyby,

A v úterý jsem kreslil (ukazoval pohyb).

Ve středu jsem si dlouho umýval obličej (ukázka pohybu,

A ve čtvrtek jsem hrál fotbal (běh na místě).

V pátek jsem běhal, skákal (ukazoval pohyb).

Tančil jsem velmi dlouho (kroužení na místě).

A v sobotu, neděli (tleskání rukou)

Celý den jsem odpočíval (sedni si).

B: Výborně kluci! Za tento úkol získáváte písmeno „C“ a nové znalosti od královny matematiky.

Q: A tady je další test, sedněte si ke stolům: Kluci, máte na stolech figurky, najděte mezi nimi velký čtverec a seberte ho.

výborně, umíš udělat 2 obdélníky z jednoho čtverce pomocí počítací tyčinky? A jak z těchto 2 obdélníků vytvořit 4 čtverce pomocí další počítací tyčinky? Jací jste dobří hoši, děti, a zvládli jste tento úkol.

Skvělé, odvedli jste skvělou práci. Za vaši pozornost, vynalézavost, vám dávám písmeno "Y".

A shromáždili jsme celé slovo. A říká "dobře".

T: Ale ještě se musíme vrátit domů, k tomu musíme překonat poslední překážku.

A to nám pomůže s geometrickými tvary.

V díl. Didaktická hra"Pythagoras".

Řekněte mi, myslíte si, že je možné sestavit čtverec z trojúhelníků? No, zkusíme to. Připomeňte mi, kam bychom se měli vrátit? home., pojďme sestavit dům z geometrických tvarů

(Shapoklyak jde, podívej se, kdo je v rozpacích, pomáhá)

Výborně! Tady jsme doma.

VI část. Shrnutí.

Řekni mi, kde jsme dnes byli?

Co jsme dělali ve třídě?

Jaké dny v týdnu znáte?

Které dny v týdnu jsou svátky?

Které dny jsou všední dny?

Co se ti líbilo?

Co si pamatuješ víc?

Kluci, jste skvělí, splnili jste všechny úkoly. Královna matematiky vám všem děkuje za vaši aktivní účast a dává vám tyto dary (NEZAPOMEŇTE NA SHAPOKLYAK)

Metody a techniky:

  • herní situace;
  • Konverzace;
  • problematické situace.

Demo materiál: Karta s obrázkem vesmíru, koule, 5 raket, kartičky s čísly s obrázkem astronautů od 1 do 5, 5 obručí, čtverec, kruh, obdélník, ovál, trojúhelník.

Leták: Listy k úkolu: "Spoj podle čísel", tužka, geometrické tvary (kruh, ovál, čtverec, obdélník, trojúhelník) podle počtu dětí, kartička s obrázkem labyrintu (pro každé dítě).

Průběh GCD

pečovatel- Kluci, dnes se s vámi nebudeme učit, ale pojedeme na výlet. Souhlasíš? Děti: Ano!

Děti- Autem, vlakem atd.

pečovatel- Je to tak, jen ty a já nepůjdeme, nebudeme plavat, ale poletíme. Ale na čem budeme létat, to se nyní dozvíte. pečovatel- Máme před sebou dlouhou cestu, pojďme se nejprve trochu zahřát.

  • Jaká je teď sezóna?
  • Jaký měsíc?
  • Jaký den v týdnu?
  • Jaký den v týdnu byl včera?
  • Kdo stojí po vaší pravici?
  • Kdo stojí po vaší levici?
  • Přímé počítání do 10;

pečovatel- Výborně, naše rozcvička byla skvělá! A teď vám navrhuji jít ke stolům na svá místa.

pečovatel- Navrhuji, abyste se dnes stali skutečnými konstruktéry. Takže před vámi je kus papíru s napsanými čísly. Spojte čísla v pořadí počítání. Co jsi dostal? Děti- Raketa! pečovatel- Správná raketa! Jak se jmenuje člověk, který letí do vesmíru v kosmické lodi? Děti- Astronaut. pečovatel- Podívej, vše je připraveno na cestu vesmírem, rakety na startu. - Zbývá pouze vybrat velitele a sestavit posádky. - Každá raketa může létat s tolika astronauty, kolik ukazuje číslo.

Výborně! Posádky jsou připraveny vyrazit. Operátoři budou náš let sledovat, aby nám v případě nouze přišli na pomoc, ale myslím, že pomoc potřebovat nebudeme, vše zvládneme sami. - Jak víte, raketa je řízena palubními počítači, udělejme tlačítka pro ovládání palubního počítače pro odpálení naší rakety.

(podle pokynů vychovatele)

  • umístěte kruh doprostřed.

pečovatel nabízí prověřit správnost sběru palubního počítače od sebe. - A teď jsme děti, odlétáme na raketě. Pozornost! Připravte se na vzlet vesmírné lodi! Zapněte spotřebiče! Začněte odpočítávat od 10 (9,8,7,6,5,4,3,2,1) Začněte! (hudební zvuky raketového vzletu) vychovatel -

Tělesná výchova minuta

Na Měsíci žil astrolog. Vedl záznamy o planetách. Merkur - jedna. (tleskání nad hlavou) Venuše - dvě. (dupat nohou) Země - tři, Mars - čtyři.

Uranu je sedm, Neptunovi osm. (squat) nejdále je Pluto, devět. (vstaň na špičkách) Kdo nevidí - vypadněte!

vychovatel - Chlapi, zatímco jsme odpočívali, naše raketa vypadla z kurzu. Co dělat? - Musíme obnovit kurz lodi. A můžeme obnovit kurz lodi pomocí labyrintové mapy. Učitel nabízí dětem cvičení „Labyrint“.

Hra "Najdi svůj vesmírný přístav"

(hudba hraje)

(kosmodromy - 5 obručí, ve středu obruče jsou geometrické tvary - kruh, čtverec, ovál, obdélník, trojúhelník). Děti mají emblémy znázorňující geometrické tvary. pečovatel (přímý účet). Přistání. Kluci, zvládli jste své úkoly skvěle. Udělali jste dobré astronauty.

Děkuji všem za pozornost!

Shrnutí lekce

- Líbil se vám náš vesmírný let? -

Zobrazit obsah dokumentu
"Shrnutí otevřené lekce o skupině seniorů FEMP"

Synopse otevřené lekce o skupině seniorů FEMP Úkoly:

    Zlepšete dovednosti počítání dopředu a dozadu do 10.

    Zlepšit schopnost navigace v okolním prostoru vzhledem k sobě samému (vpravo, vlevo).

    Chcete-li upevnit schopnost konzistentně pojmenovávat dny v týdnu, určete, který den v týdnu je dnes a který byl včera.

    Chcete-li upevnit schopnost navigace na listu papíru, určete strany, rohy a střed listu.

    Rozvíjet mentální operace, souvislou řeč, samostatnost, schopnost jednat v souladu s pokyny.

    Pěstovat vzájemnou pomoc a přátelskou podporu, zájem o matematiku.

Metody a techniky:

    herní situace;

  • Otázky (včetně problémových);

    problematické situace.

Demo materiál:
Karta s obrázkem vesmíru, koule, 5 raket, kartičky s čísly s obrázkem astronautů od 1 do 5, 5 obručí, čtverec, kruh, obdélník, ovál, trojúhelník.

Leták:
Listy k úkolu: "Spoj podle čísel", tužka, geometrické tvary (kruh, ovál, čtverec, obdélník, trojúhelník) podle počtu dětí, kartička s obrázkem labyrintu (pro každé dítě).

Průběh GCD

pečovatel- Kluci, dnes se s vámi nebudeme učit, ale pojedeme na výlet. Souhlasíš? Děti: Ano!

Kluci, jak můžete jet na výlet? Děti– Autem, vlakem atd.

pečovatel- Je to tak, jen ty a já nepůjdeme, nebudeme plavat, ale poletíme. Ale na čem budeme létat, to se nyní dozvíte.
pečovatel- Máme před sebou dlouhou cestu, pojďme se nejprve trochu zahřát.
(děti stojí v kruhu, učitel hodí míček dítěti a položí otázku k upevnění předchozí látky).

    Jaká je teď sezóna?

    Jaký měsíc?

    Jaký den v týdnu?

    Jaký den v týdnu byl včera?

    Kdo stojí po vaší pravici?

    Kdo stojí po vaší levici?

    Přímé počítání do 10;

    Pokračujte v počítání od 1 do 4, od 3 do 7, od 5 do 10.

pečovatel- Výborně, naše rozcvička byla skvělá! A teď vám navrhuji jít ke stolům na svá místa.

Cvičení "Spojit podle čísel"

(dětem jsou k úkolu přiděleny listy)

pečovatel- Navrhuji, abyste se dnes stali skutečnými konstruktéry. Takže před vámi je kus papíru s napsanými čísly. Spojte čísla v pořadí počítání. Co jsi dostal?
Děti- Raketa!
pečovatel Přesně tak, raketa!
Jak se jmenuje člověk, který letí do vesmíru v kosmické lodi?
Děti- Astronaut.
pečovatel- Podívej, vše je připraveno na cestu vesmírem, rakety na startu.
(Ve skupinové místnosti jsou stojany se siluetami raket, na okně každé rakety je číslo od 1 do 5. Na stole učitele jsou kartičky s vyobrazením astronautů od 1 do 5).
- Zbývá pouze vybrat velitele a sestavit posádky.
(vychovatel jmenuje velitele posádek. Velitelé přijdou ke stolu, vezmou si kartičku s vyobrazením astronautů a naberou posádku dětí a přistoupí k raketě s odpovídajícím číslem).
- Každá raketa může létat s tolika astronauty, kolik ukazuje číslo.

    Arino, proč se vaše posádka přiblížila k této raketě?

    Váňo, proč se vaše posádka přiblížila k této raketě?

    Ulyo, kolik lidí je ve vaší posádce?

Výborně! Posádky jsou připraveny vyrazit.
Operátoři budou náš let sledovat, aby nám v případě nouze přišli na pomoc, ale myslím, že pomoc potřebovat nebudeme, vše zvládneme sami.
- Jak víte, raketa je řízena palubními počítači, udělejme tlačítka pro ovládání palubního počítače pro odpálení naší rakety.

Výroba palubních počítačů

(podle pokynů vychovatele)

    vložte čtverec do pravého horního rohu;

    vložte obdélník do levého dolního rohu;

    vložte trojúhelník do levého horního rohu;

    vložte ovál do pravého dolního rohu;

    umístěte kruh doprostřed.

pečovatel nabízí prověřit správnost sběru palubního počítače od sebe.
- A teď jsme děti, odlétáme na raketě. Pozornost! Připravte se na vzlet vesmírné lodi! Zapněte spotřebiče! Začněte odpočítávat od 10 (9,8,7,6,5,4,3,2,1) Začněte!
(hudební zvuky raketového vzletu)
vychovatel - Naše vesmírná loď stoupá výš a výš! Let probíhá dobře! Odvedli jsme s vámi skvělou práci, navrhli jsme rakety, vytvořili posádky a vyrobili palubní počítače. Pojďme si odpočinout.

Tělesná výchova minuta

Na Měsíci žil astrolog.
Vedl záznamy o planetách.
Merkur - jedna. (tleskání nad hlavou)
Venuše dvě. (dupat nohou)
Země - tři, Mars - čtyři. (tělo se naklání doprava, doleva)

Jupiter - pět, Saturn - šest. (trup dopředu, dozadu)
Uranu je sedm, Neptunovi osm. (squat)
nejdále je Pluto, devět. (vstaň na špičkách)
Kdo nevidí - vypadněte!

vychovatel - Chlapi, zatímco jsme odpočívali, naše raketa vypadla z kurzu. Co dělat?
- Musíme obnovit kurz lodi. A můžeme obnovit kurz lodi pomocí labyrintové mapy.
Učitel nabízí dětem cvičení „Labyrint“.

Grafické cvičení "Labyrint"

Děti si tužkou vyznačí dráhu rakety na oběžnou dráhu.

Hra "Najdi svůj vesmírný přístav"

(hudba hraje)

Děti opouštějí stoly, simulují let vesmírné lodi a přistávají na svých kosmodromech, (kosmodromy - 5 obručí, ve středu obruče jsou geometrické tvary - kruh, čtverec, ovál, obdélník, trojúhelník). Děti mají emblémy znázorňující geometrické tvary.
pečovatel Náš let se blíží ke konci. Skrz okno vidím Zemi. Do konce letu zbývá 10 sekund. Odpočítáváme čas (přímý účet). Přistání.
Kluci, zvládli jste své úkoly skvěle. Udělali jste dobré astronauty.

Dnes jste skvělí, bylo pro mě zajímavé cestovat s vámi.

Děkuji všem za pozornost!

Shrnutí lekce

- Líbil se vám náš vesmírný let?
- Připomeňme, že to pro vás bylo těžké v letu? Co pro vás bylo snadné?