Конспект з експериментування у старшій групі. Інтегроване заняття з експериментування у старшій групі «Чарівник-невидимка

МБДОУДошкільний навчальний заклад №16

Конспект заняття

з дослідно-експериментальної

діяльності в старшій групі

Чудо-вода”.

ВиховательIкв. категорії

Жарова Л.А.

Рязань, 2017

Цілі:

Ознайомити дітей із деякими властивостями води;

Розвивати аналізуюче сприйняття неживої природи;

Розвивати уяву, вміння проводити нескладні експерименти;

Розвивати допитливість, пізнавальний інтерес у процесі експериментування з рідинами.

Завдання:

Розвивати увагу, наочно дієве мислення;

Виховувати інтерес до навколишнього світу;

Розвивати зв'язне мовлення дітей;

Виховувати дбайливе ставлення до води.

Словникова робота:Вода, рідина, безбарвна, несмачна, прозора, дослідники, досвід.

Устаткування: стаканчики, тарілочки, ложки, соломинки, цукор, сіль, клейонки.

Хід заняття.

Вихователь: - Давайте візьмемося за руки і посміхнемося один одному, щоб створити гарний настрій.

Для того, щоб багато дізнатися на нашому сьогоднішньому занятті, треба бути уважним, не кричати, слухати одне одного.

Я загадаю загадку, спробуйте відгадати її

Вона і в озері,

Вона і в калюжці,

Вона і в чайнику

У нас вирує.

Вона і в річці

Біжить, шарудить”

(Діти сідають за столи). (Вода).

Сьогодні ми з вами говоритимемо про воду.

Як ви вважаєте, навіщо потрібна вода?

Діти:

Люди п'ють воду, варять суп, стирають одяг, щодня вмиваються; вода потрібна рослинам, потрібна рибам; вода потрібна всьому живому землі.

Вихователь:

Я пропоную вам сьогодні бути дослідниками та дізнатися про те, що таке вода та її властивості.

Одне з улюблених занять усіх вчених-дослідників – це проведення дослідів та експериментів.

Отже, почнемо!

Досвід №1: "Води-рідина".

Дати дітям дві стаканчики: один з водою, інший - порожній.

Запропонувати акуратно перелити воду з однієї склянки до іншої.

Вихователь:

Що відбувається із водою?

Діти:

Вона ллється.

Вихователь:

Чому вона ллється?

(Припущення дітей).

Вода ллється, бо вона рідка.

Шановні дослідники, подумайте, як у рідині розташовані частинки та як вони тримаються один за одного?

(Відповіді дітей).

Якщо дітям важко,вихователь пояснює:

Між частинками води велика відстань і вони тримаються один за одного вільно.Отже, вода якась?

Діти:

- Рідка.

Вихователь:

Оскільки водарідка, може текти, Її називають рідиною.

Досвід №2: "У води немає форми".

Вихователь:

Подивіться ці предмети (показує кубик, кулю). Яка у них форма?

Діти:– Це кубик. Це куля.

Вихователь:

Давайтепостукаємокубиком по столу, покотимо кулю. Змінили вони свою форму?

Діти:

Ні. Вони так і залишилися кубиком та кулею.

Вихователь:

А зараз я наллю воду у круглу ємність. Що з нею сталося?

Діти:

Вода усередині круглої ємності стала круглою.

Вихователь:

Тобто вона прийняла форму цієї ємності.

А якщо я цю воду виллю ось у цю ємність (у формі куба), що з нею сталося?

Діти:

Вона стала кубиком.

Вихователь:

Вона набула формикубика.

Так чи є у водисвоя форма?

Діти:

Ні,вода форми не має.

Досвід №3: Вихователь пропонує дітям понюхати воду.

Вихователь:

Діти, чим пахне вода? Правильно, зовсім не пахне. Як ви думаєте, вода може мати запах?

( Відповіді дітей:якщо вода фруктова, пахне запахом певного фрукта).

- Чиста вода не має запаху.

Вихователь:

А зараз я вам пропоную трохи відпочити.

Фізкультхвилинка Дощ .

Дощ пісеньку співає: Кап, кап ... (діти вільно струшують кистями)

Тільки хто її зрозуміє – кап, кап…? (Здивовано розводять руки в сторони)

Не зрозуміємо не я, ні ти, так, зате зрозуміють квіти (показують на себе, на сусіда, зображують пальцями, як квіти розпускаються)

І весняне листя, і зелена трава ... (утримують руки перед собою, сидячи навпочіпки розводять руки в сторони, ворушать пальцями, немов гладять траву)

Найкраще зрозуміє зерно: (показують, як тримати зерно в руках)

Проростати почне воно. (здійснюють змієподібне рухи руками знизу-вгору).

Вихователь:

Молодці трохи відпочили і тепер можна продовжувати.

Досвід №4: "Вода не має смаку".

Запропонувати дітям через соломинку скуштувати воду.

Вихователь:

Скажіть будь ласка, чи має вода смак?

(Відповіді дітей).

Правильно, у чистої води немає смаку. Але коли людина дуже хоче пити, то із задоволенням п'є воду і, щоб висловити своє задоволення, каже: "Яка смачна вода!"

Досвід №5: "Вода прозора".

Перед дітьми дві склянки: одна з водою, друга з молоком і аркуш білого паперу.

Вихователь:

Якого кольору папір та молоко?

Діти:

Білого.

Вихователь:

А вода? Чи можна сказати, що вода білого кольору?

Діти:

Ні, вона безбарвна.

Вихователь:

Зараз ми переконаємося в цьому. (В обидві склянки кладе ложки).

Вихователь:

В якій склянці видно ложку? Правильно у склянці з водою.

Як ви думаєте, чому в цій склянці видно ложку?

Діти:

- Вода прозора, а молоко ні.

Вихователь:

Шановні дослідники, пропоную вам подумати, що було б, якби річкова вода була непрозорою? Як у казці, молочна річка із кисельними берегами. Молили б риби та інші тварини жити у таких річках?

Діти:

Непрозора вода не пропускає сонячне проміння, а без цього в річках та озерах не можуть жити рослини. А якщо не буде рослин – не буде риб та тварин, тому що багато тварин харчуються рослинами.Усьому живому потрібна прозора, чиста вода.

Це означає, що водоймищазабруднювати не можна.

Досвід №6: "Вода - розчинник".

Вихователь:

Хлопці, у мене на столі стоять два блюдця, накриті серветками. Щоб дізнатись, що там лежить, треба відгадати загадки.

Білий камінь у воді тане.” (цукор)

У воді народиться

А води не боїться”. (Сіль)

Як ви вважаєте, чому сіль і цукор бояться води?

Діти:

Тому що вони у ній зникають.

Вихователь:

Помістіть у склянку з водою одну з представлених речовин (сіль, цукор), добре розміщуйте. Що сталося?

Діти:

Вони розчинилися.

Вихователь:

Візьміть соломинку та спробуйте воду на смак. Яка вода? (солодка, солона)

Як ви вважаєте, які речовини в ній розчинили (цукор, сіль)?

Досвід №7: "Вода - клеїть".

Вихователь:

Як ви вважаєте, чи може вода клеїти?

Діти:
– Ні.

Вихователь:

Виявляється, може склеювати певні предмети.

Вихователь бере два компакт-диски. Один змочує водою, інший щільно притискає до нього. Спробуйте роз'єднати. Не виходить?

Діти:

Ні. Вода "зліпила" диски.

Вихователь:

Диски роз'єднаються, коли вода випарується і диски висохнуть.

Вихователь:

Ну, шановні мої дослідники, наші експерименти з водою закінчилися. З якими властивостями води ми сьогодні познайомилися? Давайте згадаємо.

Діти роблять висновок:

Вода - це рідина, яка не має ні форми, ні кольору, ні запаху, ні смаку,

Вода є розчинником певних речовин і має властивість склеювати певні предмети.

Вихователь:

А зараз я хочу показати вам один фокус із водою. Але для цього вам треба буде вимовити чарівні слова: “Амуля-куля-жуля-бряк! Краблі-бум!”

(У вихователя 2 однакові пляшки, доверху налиті водою. До кришок приклеєні кружки фарб з акварелі різних кольорів. Вихователь збовтує пляшки, вода забарвлюється у певний колір).

Вихователь:

Спробуйте розгадати фокус, а потім розкажіть мені.

І на завершення нашого заняття я б хотіла прочитати вамвірш про воду.

Ви чули про воду?

Кажуть, вона скрізь!

У калюжі, в морі, в океані

І у водопровідному крані.

Як бурулька замерзає,

У ліс туманом заповзає,

На плиті у нас вирує,

Пором чайника шипить.

Без неї нам не митися,

Чи не наїстися, не напитися.

Смію вам я доповісти:

Без неї нам не прожити.

(Н. Рижова)

Хто знає, звідки береться вода?

Може, зі снігу?

Може, з льоду?

А може, з підземних ключів вона б'є

І всім воно життя та цвітіння дає?

Щоб нам про воду все- про все дізнатися,

А також різних журналів та книг,

Щоб усі її таємниці

Відкрилися нам вмить.

(С. Олегова)

Інтегроване заняття з експериментування у старшій групі.

«Ця дивовижна повітряна кулька»

Пізнавально-дослідницька діяльність.

Ціль: ознайомити дітей із поняттям «повітря», його властивостями, роллю у житті. Розвивати спостережливість. Виховувати інтерес до навколишнього життя, допитливість.

Завдання:

1. Сприяти пізнавально-дослідницької діяльності дітей через елементарне експериментування: вміння проводити досліди, висловлювати свої припущення, демонструвати результат за допомогою дії та слова.

2. Створювати емоційний настрій групи на спільну діяльність, формувати в дітей віком доброзичливе ставлення друг до друга.

3. Розвиток цілісного сприйняття, вміння відтворювати цілісний образ предмета, розвивати комунікативні навички.

4. Забезпечити здобуття досвіду взаємодії в парах, подолання страху тактильного контакту.

5. Вправляти у самоаналізі та емоційному реагуванні дітьми всіх етапів заняття, закріплювати позитивні емоції.

Попередня робота:спостереження за температурою повітря, експериментування з виявлення наявності та властивостей повітря, гри з вітром, розмова про роль повітря в житті рослин, тварин та людини.

Обладнання: лист, склянка з водою, трубочка (на кожну дитину), свистульки, поліетиленові пакети, віяло, білий аркуш паперу, повітряна кулька.

Хід заняття:

Вихователь:

Отже, хлопці, розпочинаємо наше заняття. Подивіться, сьогодні до нас прийшли гості, давайте привітаємось із ними. (лунає стукіт у двері, «листоноша» передає конверт)

Хлопці, дивіться, у наш дитячий садокнадійшов лист, давайте подивимося від когось (вихователь уважно розглядає листа). Від ослика Іа, давайте відкриємо та прочитаємо його.«Здрастуйте, хлопці! Нещодавно я був у гостях у Сови, вона подарувала мені повітряну кульку і чомусь сказала, що це не проста кулька, а дивовижна. Нічого не розумію, що в ньому може бути дивовижної, звичайної повітряної кульки?! Хлопці, можливо, ви допоможете мені зрозуміти, що в ньому дивного? Дуже чекатиму вашої відповіді. Ослик Іа».

Вихователь: ну, що, хлопці, допоможемо віслюкові? А чи не здається вам, що повітряна кулька може про щось нам розповісти?

Вихователь: А ви знаєте, чому кулька називається повітряна?

(Тому що всередині кульки є повітря)

Вихователь: сьогодні ми з вами дізнаємося, що таке повітря, з чого воно складається, для чого воно нам потрібне.

Вихователь: а зараз відгадайте загадку:

Через ніс проходить у груди,

І назад прямує.

Він невидимий, але все-таки

Без нього ми не можемо жити. (повітря)

Чому ми його не бачимо, не чуємо та не відчуваємо? (Бо він невидимий). Давайте ми з вами перетворимося на маленьких дослідників і проведемо кілька експериментів з повітрям, щоб допомогти ослику Іа зрозуміти, що таке повітря. Розсідайте на свої місця, мої маленькі дослідники.

1) Для початку ми побачимо повітря. Візьмемо поліетиленовий пакет. Подивіться, що у ньому? (Порожньо). Так, він порожній, його можна скласти кілька разів. Тепер ми наберемо в пакет повітря та закрутимо його. (Стоячи на місці, розмахувати пакетом з боку в бік; тримати пакет у руках нерухомо і при цьому швидко пересуватися по кімнаті) Що сталося з пакетом? Справді, пакет змінив форму, він повний повітря. На що схожий? (Відповіді) .

Повітря зайняло все місце в пакеті. Тепер розв'яжемо пакет і випустимо повітря. Що змінилося? Пакет знову став пустим. Цікаво чому? (Відповіді) .

І так, ми з вами з'ясували, що повітря прозоре, а щоб його побачити, його треба спіймати. І ми змогли це зробити. Ми впіймали повітря і закрили його в мішечку. А потім випустили його. Значить, повітря є довкола нас.

2) А ось цікаво, а чи є повітрявсередині нас , як ви думаєте? (Відповіді) .

А давайте перевіримо. Хлопці, подаваймо в трубочку, опущену в склянку з водою. І подивимося, що станеться.

Ой, хлопці, що це відбувається з водою? (виходять бульбашки).

Бульбашки? Як вони там опинилися? У склянці ж тільки вода була (відповіді).

Вихователь : Пухирці - це повітря, яке всередині нас Ми дуємо в трубочку, і він виходить у вигляді бульбашок. Але щоб подути ще, ми спочатку вдихаємо нове повітря, а потім видихаємо через трубочку і виходять бульбашки.

Ось так, ми змоглипобачити повітря. А зараз, давайте трошки відпочинемо!

Фізкультхвилинка.

Дме, дме вітер.

Дме, задує. (Діти махають на себе руками)

Жовті листочки

З дерева зриває. (На носочках потягнутися вгору і «зривати листочки»)

І летять листочки

Над лісовою доріжкою. (біг по колу або кружляють на місці)

Падають листочки

Прямо нам під ніжки. (повільно сідають навпочіпки)

Вихователь : Ну, ось трішки відпочили і можна продовжувати наше дослідження, займайте свої місця

3) А як ви думаєте, чи зможемо мивідчути повітря? Для того щоб нам його відчути, нам потрібно зробити віяла. Беремо аркуш паперу і починаємо складати гармошкою.

А тепер помахаємо віялом на себе. Що ми відчуваємо? (Відповіді).

Правильно, ми відчуваємо вітерець. Адже вітер – це повітря. Ось так ми можемо відчути повітря. А давайте подаруємо наші гарні віяла ослику, кладіть у коробочку (діти складають віяла в коробку), а я сьогодні схожу на пошту і відправлю посилку ослику.

4) А чи зможемо почути повітря?

Вихователь : А ось і можна Хлопці, як виникає звук? (Відповіді)

Насправді ж звук виникає, коли відбувається дуже швидкий рух повітря вперед, це називається коливання. Повторіть як це називається (словникова робота).

Подивіться, у нас на столах лежать свистульки, через них можна пустити швидкий струмінь повітря. Що ми чуємо? (звук)

Звук виник від попадання повітря у свистульку.

Отже, хлопці, давайте підіб'ємо підсумок нашого експерименту. Ну, що, тепер ви знаєте, чому повітряна кулька ослика Іа виявилася дивовижною?

Усередині нього є повітря, яке можна побачити, почути та відчути. Повітря оточує нас всюди, воно складається з кількох газів, один з яких – кисень, саме кисень потрібний для дихання живим істотам.

Сьогодні ми з вами напишемо листа ослику Іа, в якому напишемо все про повітря і відправимо посилку з віялами. Дякую вам, хлопці, що допомогли осликові. А зараз давайте попрощаємось із нашими гостями.


Відьмак Євгенія Іванівна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МБДОУ дитячий садок № 13
Населений пункт:ст. Новомінська, Канівський район, Краснодарський край
Найменування матеріалу:конспект заняття
Тема:Конспект заняття з експериментування у старшій групі "У гостях у професора Чомучкіна"
Дата публікації: 18.03.2016
Розділ:дошкільна освіта

Ціль:
розвивати пізнавальну активність у процесі експериментування; розширювати знання повітря.
Завдання:
- узагальнити, уточнити раніше отримані знання про властивості повітря; - познайомити з властивостями та способами виявлення повітря; - Розвивати навички проведення дослідів; - розширювати та активізувати словник дітей; - заохочувати висунення гіпотез; - розвивати вміння самостійно робити висновки з урахуванням практичного досвіду; - виховувати акуратність під час роботи з водою.
Гіпотези:
- Повітря постійно нас оточує; - спосіб виявлення повітря – «замкнути» повітря, «зловити» в оболонку; - Повітря легше води; - Повітря є всередині предметів; - Повітря є всередині людей; - без повітря не можливе життя; - Повітря не має запаху, але може передавати запах; - вітер – рух повітря. Попередня робота: - робота за проектом на тему: «Повітря, яким ми дихаємо» - спостереження за вітром; - Проведення експериментів, що доводять легкість повітря; - експерименти з водою та предметами з металу, пластмаси, каменю, досвід із дзеркалом; - виготовлення корабликів з вітрилами, віялів. -Розмова «Ніс-орган дихання» - розучування п/і -О\Д:» Де можна знайти повітря» -Малювання на тему «Повітряні кулі» -Ігри з вітром
Обладнання:
Фартухи Ковпачки Куля надута Кулі на всіх дітей диск поліетиленові мішечки (за кількістю дітей); ємності з водою, коктейльні трубочки (за кількістю дітей); камінь, сірник, іграшки гумові (за кількістю дітей) вертушка у дорослого
віяла (за кількістю дітей); шматочки серветок паперові (за кількістю дітей); апельсин в закритій склянці пісочний годинник
1.Організаційний момент
(Вихованець налаштовує дітей на початок НОД, використовуючи психогімнастику)
Вихователь:
Доброго дня! Ти скажеш людині. Привіт! Усміхнеться він у відповідь. І, мабуть, не піде до аптеки. І здоровим буде багато років.
Вихователь:
Давайте, хлопці, побажаємо здоров'я один одному – скажімо «Здрастуйте!» і подаруємо всім свої посмішки. Діти сідають перед екраном Хлопці, сьогодні нам з Вами чекає серйозна та дуже цікава робота. Подивіться, що змінилося у нашій групі? (Діти розглядають обстановку в групі дають відповіді). - Так, хтось тут не просто пересунув тут меблі, він організував для нас експериментальну лабораторію дитячих наук, для вивчення чогось цікавого, ось тільки чого нам доведеться це з'ясувати. - Знаєте, я, здається, здогадалася, хто влаштував для нас цей сюрприз. Вихователь: Діти, подивіться, що це? Дивіться яка велика куля, з нею маленька куля, диск. Щоб це могло позначати? Це, мабуть, нам послання. Хочете подивитись, що там? Діти: так. (Виховник включає комп'ютер. На диску відеолист від професора Чомучкіна) Чомучкін: Здрастуйте, хлопці. Ви мене впізнали. Я – професор (Звучить пісня з мультиплікаційного фільму «Фіксики».) Чомучкін. Я цілий день працюю в лабораторії. У мене виникли деякі проблеми, і я хочу, щоб ви мені допомогли. Усі ми чули, що нас з усіх боків постійно оточує повітря. Але його не можна, ні побачити, ні помацати руками. То може й немає жодного повітря? Вихователь: Хлопці допоможемо професору Чомучкіну? Не будемо довіряти чуткам, а перевіримо за допомогою дослідів та експериментів: чи існує повітря і які властивості він має. Я ось теж повітря не бачила, але знаю, що воно завжди навколо нас! Діти, я пропоную вам піти в нашу лабораторію і, як справжнім ученим, провести досліди, щоб дізнатися багато цікавого про повітря. Ви згодні? А запис наших експериментів та їхні висновки ми надішлемо на диск Професору. Чи згодні? Діти. так
Вихователь: лабораторія це приміщення де працюють вчені які ставлять досліди та експерименти досліджуючи їх. Але перш ніж потрапити в лабораторію нам потрібно згадати правило поведінки: сидіти тихо, не крутитися, руками без дозволу ні чого не чіпати і знаходитися ми повинні в спецодязі, одягаємо фартухи та ковпачки. Готові! Разом зі мною вимовляємо слова: навколо себе ми повернемося раз, два, три, вперед трошки пройдемося і в лабораторії опинимося. Діти проходять на місця за столами.
Досвід 1 Повітря існує
Вихователь: Хлопці, давайте розбиратимемося, чому одна кулька товста, весела, кругла, а друга – сумна, худа, бліда. Як Ви думаєте, хлопці, чому друга кулька стала худою і блідою? Діти пропонують різні версії. Висновок: кулька здувалася, в ній немає повітря. Вихователь: А як ви вважаєте, що треба зробити, щоб він став круглим та пружним? Діти: Треба його дужче надути. Вихователь: Як ви думаєте, що буде всередині кульки після того, як ми її надуємо? Діти: Повітря. Вихователь: Звідки береться в кульці повітря? Діти: Ми його вдихаємо та видихаємо.
Висновок 1: Отже, довкола нас є повітря.

Досвід №2. Спосіб виявлення повітря, повітря невидиме
Досвід: Наповнимо порожній мішечок різними дрібними іграшками. Мішечок змінив свою форму, тепер він не порожній, а повний, у ньому – іграшки. Викладемо іграшки, розширимо краї мішечка. Він знову роздувся, але ми нічого не бачимо в ньому. Мішок здається порожнім. Починаємо скручувати мішечок з боку отвору. У міру скручування мішечок здувається, стає опуклим, пакет повний повітря, він схожий на подушку. Повітря зайняло все місце в мішку. Тепер розв'яжемо пакет і випустимо повітря. Пакет знову став тоненьким. Чому? Діти: У ньому немає повітря. Висновок: повітря невидиме, щоб його побачити, його треба спіймати. І ми змогли це зробити! Ми спіймали повітря і замкнули його в мішечку, а потім випустили його. Вихователь: Хлопці, а ви бачили це повітря? Діти: Ні. Вихователь: Якщо ми його не бачимо, то він який? Як інакше можна сказати. Діти: Невидимий. Вихователь: якого він кольору? Діти: безбарвний, прозорий. Вихователь: як він пахне? Понюхайте повітря. Чим пахне? Діти: нічим він без запаху.

Висновок 2: Повітря невидиме, безбарвне, прозоре, без запаху.
Вихователь: - Навколо нас знаходиться повітря, тільки ми його не бачимо, але за допомогою носа ми можемо його відчувати. – За допомогою чого ми можемо відчути запах? (З допомогою вітру) - Виявляється, повітря рухається і доносить до нас різні запахи, хоча саме повітря запаху не має. ГРА «ДІЗНАЙСЯ ЗА ЗАПАХОМ» Саме повітря не має запаху, але може запахи переносити. За запахом, перенесеним із кухні, ми здогадуємося, яку страву там приготували. Заплющте очі, затисніть ніс. Я пронесу повз вас предмет, а ви спробуйте дізнатися його по запаху. Вихователь проносить склянку, де лежить очищений апельсин. Чи вдалося? (Ні, ніс бал закритий) Відкрийте ніс. А зараз? Запах поширюється повітрям, тому ми його відчуваємо, коли вдихаємо повітря.
Досвід 3 Рух повітря
Вихователь: – А як можна створити умови вітру у нашій лабораторії. - Правильно за допомогою вітерця, віяла, фена, вертушки. Вихователь: - Як ви вважаєте, що ще можна зробити за допомогою вітру? (Хвилі на воді, попускати кораблі, зробити віяла і подути на обличчя) Вихователь: - Хлопці, спробуємо влаштувати вітер за допомогою віяла! Помахати віялом спочатку на себе, потім один на одного. Що ви відчуваєте? Діти: В обличчя дме вітерець. Вихователь: Я махаю віялом, штовхаю повітря, виходить вітер і вертушка обертається, не махаю віялом, то повітря не рухається, і вертушка не крутиться. Вихователь проносить, вертушку у дітей діти, махають віялами. А хочете подивитися як за допомогою повітря переміщуються предмети?
Досвід 4
з серветкою. Діти виходять і стають у шеренгу
.
А зараз пограємо із серветкою. Вихователь: Ви вдихали і видихали, повітря рухалося і вийшов вітерець. Значить, коли повітря рухається, виходить вітер Хочете влаштувати вітер? ГРА: «Хто далі дуне серветку»
Висновок 4. Вітер це рух повітря. Вітерець, створений, потоком

повітря може пересувати предмети.

Фіз. хвилинка:
діти стають по колу, вихователь ставить питання, а діти відповідають- якщо «Так»-то ляскають у долоні, якщо «НІ»-то туплять ногами Гра "Бує - не буває". Повітря буває тепле? (буває). Повітря буває чисте? (буває). Повітря буває пухнасте? (Не буває). Повітря буває легке? (буває). Повітря буває брудне? (буває).
Повітря буває сердитий? (Не буває). Повітря буває холодне? (буває). Повітря буває смугасте? (Не буває). Вихователь: - Ми сьогодні з вами намагалися побачити повітря та спіймати його, а ще я пропоную вам його почути. Чи можна почути повітря? Діти: можна почути вітер, завірюху, музичні духові інструменти. Вихователь Пропонує одній дитині надути кульку, а потім випускає повітря з кульки через щілину так, щоб вийшов звук (Діти сміються). - Що ми чуємо? Діти: Повітря
Досвід 5 Повітря легке
Вихователь: Хлопці! Дивіться! Тут склянки із водою! А що буде, якщо опустити трубочку у склянку із водою? Давайте спробуєм! Зараз вдихнемо повітря через носик і видихнемо в трубочку. Що побачили у воді? Подуйте в трубочки сильно. А зараз слабко. В обох випадках бульбашок була однакова кількість? (Немає чому? Коли видихаємо багато повітря, то бульбашок багато, коли менше видихаємо повітря, бульбашок мало. За допомогою трубочки та ємності з водою побачили повітря. Вихователь: А як ви думаєте, хлопці, чому бульбашки у воді не тонуть, а піднімаються вгору? Діти: Тому що повітря легке. Коли ми кидаємо у воду важкі камінці, вони тонуть. А повітря не тоне, а піднімається вгору. Вихователь Давайте перевіримо кинемо у воду гумові іграшки, камінці, сірники. Чому деякі предмети потонули, а деякі ні? Діти: пропонують різні версії. (бо в них знаходиться повітря, а воно легке, тому предмет не тоне.)
Виведення повітря дуже легке.
Вихователь: А кому потрібне повітря? Діти: Тварин, птахів, рослин, людей, комах. Вихователь: Діти, а ви можете обійтись без повітря? (Діти кажуть свої думки). Вихователь: А давай перевіримо! Закрий рот, а носик і не дихай!
Досвід 6. «Не дихаю»
Ставить пісочний годинник, а хлопці затискають ніс і намагаються не дихати Вихователь: Ось бачите, навіть не весь пісок пересипався в пісочному годиннику, ви не змогли без повітря прожити навіть однієї хвилини
Висновок: Без повітря людина не може жити
Вихователь: а тепер нам настав час повертатися з лабораторії до дитячого садка. Встанемо потихеньку. Навколо себе обернемося, трохи пройдемося і до дитячого садка повернемося. Сідають на стільці перед екраном. Який із дослідів вам найбільше сподобався, про яку властивість повітря він нам розповів?
Ми з вами сьогодні дізналися про властивості повітря, проводячи досліди та експерименти з повітрям. Я думаю, про все цікаве, що ви дізналися сьогодні в нашій лабораторії, ви розповісте своїм друзям та батькам. А ваші мами та тати вам зможуть розповісти і про інші властивості повітря та прочитати про «великий невидимку» в енциклопедіях. Через ніс проходить у груди і назад прямує, він невидимий, але все ж таки без повітря ми жити не можемо. Він прозорий невидимка, легкий прозорий газ, невагомою косинкою він огортає нас. (Розглядаємо слайди та закріплюємо знання про повітря)
Слайд 2
нас з усіх боків постійно оточує повітря.
Слайд 3
– Повітрям можна надувати (заповнювати) різні м'які предмети. Заповнюючи предмети, повітря стає пружним, а безформні предмети набувають форми Ми не можемо побачити вітер, тому що повітря прозоре, але ми можемо спостерігати як пливуть хмари, колишуться листочки на деревах, гойдаються гілки дерев.
Слайд 4
Тільки чисте повітря корисне здоров'ю. За чистотою повітря на Землі стежать вчені – ЕКОЛОГИ. Вони вивчають, як людина впливає на природу, що вона може зробити, щоб менше забруднювалося повітря.
Слайд 5
– Що у нашому житті забруднює повітря? (дим заводів, фабрик, пожежі, вихлопні гази, пил, дим цигарок…) – Що треба робити, щоб повітря залишалося чистим? (На заводах і фабриках ставлять спеціальні фільтри для очищення повітря, поливати доріжки, тротуари; садити дерева, кущі, квіти; провітрювати приміщення, протирати пил)
Слайд 6
Людина давно навчилася використовувати властивості повітря. А де працює повітря? Вихователь: А на наступному занятті я розповім про те, чому одні повітряні кульки залишаються на землі, інші летять високо в небо. На цьому наше дослідження закінчено, дякую всім. А ми з вами зараз одягнемося, підемо гуляти і дихатимемо свіжим повітрям. А ввечері піду на пошту, відправлю професорові диск.

Література:
1. «Повітря» сост. Ю.І. Смирнов. - СПб: Сова, 1998. 2. Воронкевич О.А. «Ласкаво просимо до екології!» - СПб: Дитинство-Прес, 2007. 3. Куликовська І.Е, Совгір Н.М. "Дитяче експериментування" - М.: Педагогічне суспільство Росії, 2005. 4. Ніколаєва С.М. «Ознайомлення дошкільнят із неживою природою. Природокористування у дитячому садку» - М.: Педагогічне суспільство Росії, 2003. 5. Павленко І.М., Родюшкіна Н.Г. «Розвиток мови та ознайомлення з навколишнім світом у ДНЗ: Інтегровані заняття. - М.: Т.Ц. Сфера, 2006. 6. Паркер С., Олівер К. «Людина і природа» (100 питань та відповідей) / пров. з англ. М.М. Жуковий, С.А. Пилаєвої. – М.: ЗАТ «Росмен-Прес», 2006. 7. «Наукові відповіді дитячі «чому». Досліди та експерименти для дітей від 5 до 9 років / Автор-упорядник Зубкова Н.М. - СПб: Мова, 2009. 8. Тугушева Г.П., Чистякова А.Є. «Експериментальна діяльність дітей середнього та старшого дошкільного віку: Методичний посібник - СПб: Дитинство-Прес, 2009.

Муніципальна Бюджетна Дошкільна Освітня Установа

Дитячий садок №13.

Краснодарський край Канівський район, станиця Новомінська.

Конспект заняття з експериментування у старшій групі

«У гостях у професора Чомучкіна»

Вихователь Відьмак Євгенія Іванівна

МБДОУ дитячий садок № 13

Ціль:Ознайомлення дітей із властивостями льоду.

Завдання:

Підтримувати в дітей віком бажання експериментувати.

Активізувати пізнавальну діяльність дітей.

Вчити робити прості умовиводи.

Ознайомити дітей із деякими властивостями льоду.

Формувати вміння займатися експериментальною діяльністю.

Розвивати тактильне сприйняття дітей.

Навчити дітей вирішувати пізнавальні завдання та робити висновки.

Розвивати мовлення дітей, збагачувати активний та пасивний словник

Обладнання:

Для кожної дитини: шматочки льоду, тарілочки та ложки.

Комп'ютер, екран, слайди, лялька «Снігова Королева, санки

іграшкові, музика Тетяни Альошини «Снігова Королева»,

«чарівна паличка», 3 підноси з кольоровим льодом, пісок, зефір та одноразові стаканчики

Попередня робота.

Спостереження у природі, читання казки Х.К. Андерсена "Снігова королева".

Хід заходу:

Вихователь:Хлопці, ви любите подорожувати? Пропоную вам вирушити у захоплюючу подорож. А в яку країну ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:

Дощ немає і сокир,

Через річку міст готовий,

Він як синє скло,

Слизько, весело, світло.

Діти (відгадують) – лід.

Вихователь:Правильно! Значить, до якої країни ми вирушимо?

Діти(Відповіді дітей). У Льодову, в країну де багато льоду, в Льодяну країну.

Вихователь:Де ця країна?

Діти:На півночі, Арктиці, Антарктиді.

Вихователь:Хто знає, яка погода на півночі? Які рослини там ростуть?

Діти:На півночі дуже холодно. Там немає ні дерев, ні чагарників і навіть квітів. Тільки сніг та лід.

Вихователь:Хлопці, хто згадає, яку казку нещодавно я читала вам про країну, де немає літа, а вічна зима? ("Сніжна королева").

Бажаєте вирушити в гості до Снігової королеви?

Діти:Так.

Вихователь:Наша подорож буде дуже складною. Щоби все пройшло успішно, давайте згадаємо девіз, який нам допоможе.

Діти:«Наш девіз не сумувати! Все пройти і дізнатися».

Вихователь:Тепер нам не страшно вирушати в дорогу. Закрийте очі.

«Якщо захочемо чари ми створимо». (Виховник змахує «Чарівною паличкою або торкається плеча кожної дитини). Розплющте очі. (На екрані замок Сніжної Королеви). Хлопці, що за замок такий, не знаєте чий він?

Діти:Снігова Королева.

Вихователь:Ось ми й опинились у Снігової королеви.

«У замку Снігової королеви

Стіни з льоду.

Все спокійно у замку білому –

Блиск та тиша».

Зверніть увагу, який колір любить Снігова королева.

Діти:Білий.

Вихователь:Чому?

Діти:Все зроблено зі снігу та льоду в цьому замку, і Снігова королева сама вся холодна та крижана.

(Звучить музика).

Вихователь:Діти, послухайте, яка чарівна музика звучить. Щоб це означало, як ви вважаєте? (Припущення дітей: «Диво має статися,…»)

Вихователь:Подивіться, а ось і сама господарка крижаного царства Снігова королева (з'являється лялька «Снігова королева»). Снігова королева рада, що ви прийшли до неї у гості. Вона знає, що ви любите грати з іграшками, але в неї в палаці немає іграшок, а замість них тільки крижинки. Вона пропонує пограти з крижинками та дізнатися секрети льоду. Ви згодні?

Діти:Так.

Вихователь:Не боїтеся замерзнути?

Діти:Ні.

Вихователь:Тоді проходьте та займіть свої місця. Хто втомився, може сісти.

Хлопці, зверніть увагу, тут справді лише одні крижинки.

Давайте пограємося з ними.

Які у вас зараз руки?

Діти:Теплі, сухі.

Вихователь:Візьміть крижинку до рук і трохи потримайте. Якими тепер стали ваші руки?

Діти:Мокрими, холодними.

Вихователь:Чому мокрими?

Діти:Тому що від тепла лід тане та перетворюється на воду.

Вихователь:Значить, що таке лід?

Діти:Лід – це замерзла вода.

Вихователь:Правильно, лід – це вода, лише у твердому стані.

Хлопці, ви пам'ятаєте в загадці говориться, що лід, як скло.

Чому лід порівнюється зі склом?

Діти:Бо він прозорий, мов скло.

Вихователь:Давайте перевіримо. Вихователь бере шматочок льоду і дивиться

на свою руку. Я бачу свій палець. А тепер ви спробуйте.

Діти повторюють досвід вихователя.

Висновок:лід, справді прозорий.

Візьміть ще одну крижинку, проведіть пальчиком по ній.

Яка крижинка на дотик?

Діти:Гладка.

Вихователь:Покладіть крижинку на дошку. Нахиліть дошку трохи в один бік, а тепер в інший. Що ви помітили?

Діти:Крижинка ковзає по дошці.

Вихователь:Лід не тільки гладкий, а й який?

Діти:Слизький.

Вихователь:Ми знаємо, що лід твердий. А лід важкий чи ні?

Діти:Діти висловлюють свої припущення.

Вихователь:Як ви думаєте, у воді лід тоне чи ні? (Висловлювання дітей).

Давайте перевіримо, хто з вас має рацію.

Візьміть великий шматочок льоду та опустіть його у склянку з водою.

Потонула ваша крижинка у воді чи ні?

Діти:Ні.

Вихователь:Подивіться уважно, лише нижня частина крижинки знаходиться у воді, а верхня – плаває на поверхні. Чому?

Діти:Лід легший за воду.

Вихователь:Так, справді лід легший за воду. У холодних морях та океанах плавають величезні брили різної форми та різних розмірів – айсберги. "Повторіть це слово". Айсберги дуже небезпечні для кораблів, тому що на поверхні знаходиться лише невелика частина айсберга, а більшість прихована під водою. Якщо капітан корабля вчасно не помітить айсберг, корабель на нього може натрапити і затонути.

Вихователь:Лід може бути комусь корисний?

Діти:Так.

Вихователь:Кому?

Діти:Лід потрібен рибам, рослинам, комах, які живуть у воді (слайд № 6).

Вихователь:Лід – це як тепла ковдра, під такою міцною та товстою ковдрою підводним мешканцям та рослинам не страшний ніякий мороз.

А тепер, подивіться, на тацях лежить лід різної форми та різних розмірів. Візьміть ложкою шматочок льоду і покладіть його в склянку.

Поміняв лід свою форму?

Діти:Ні.

Вихователь:Зі склянки перекладіть крижинку в тарілку. А зараз змінилася форма льоду?

Діти:Ні.

Вихователь:Чому?

Діти:Тому що лід твердий.

Вихователь:Так, лід твердий, а тверді речовини не змінюють форму, куди б ми його не поклали.

Діти, ми переконалися, що лід не змінює свою форму. Але є такі майстри, які можуть зробити спеціальними інструментами з великого шматка льоду будь-які фігури.

Фізкультхвилинка:«Зроби крижану фігуру»

Вихователь:Вам подобається лід?

Діти:Так.

Вихователь:Чим?

Діти:Можна кататися на ковзанах, грати в хокей, додати в сік, допомагають від забитих місць.

Вихователь:Лід може бути небезпечним?

Діти:Можна впасти, зламати ногу та ін. висловлювання дітей.

Вихователь:Як запобігти небезпеці?

Діти:Одягти захист.

Вихователь:Чим ще небезпечний лід?

Діти:Висловлювання дітей:

  1. Льодом не можна кидатися, тому що він твердий і може поранити людину.
  2. Не можна брати до рота.
  3. Бурулька може впасти на голову.
  4. Не можна ходити льодом річки – можна провалитися.
  5. Гололед – це небезпечно.

Вихователь:Як із ожеледицею люди борються в місті?

Діти:Двірники посипають доріжки піском чи сіллю.

Вихователь:Давайте перевіримо. Візьміть шматочок льоду і посипте його піском.

Проведіть ще раз по шматочку льоду. Лід залишився таким же слизьким і гладким?

Діти:Ні.

Вихователь:Значить двірники роблять все правильно.

Вихователь доповнює відповіді дітей: «Двірникам допомагає спец. техніка, машини, які посипаю дороги» (слайд).

Вихователь:Хлопці, вам сподобалося у гостях у Снігової королеви?

Діти:Так.

Вихователь:"Давайте на згадку про себе зробимо Сніговій королеві подарунки з кольорових крижинок".

Діти викладають на тацях із кольорових крижинок палац для Снігової королеви. Діти розглядають свої роботи.

Вихователь:Сніговій королеві дуже сподобалися ваші подарунки, і вона вирішила вас пригостити морозивом.

Наталія Каліберда

Провідна освітня сфера:пізнавальний розвиток.

Ціль:експериментальним методом познайомити дітей із властивостями повітря.

Завдання:

Дати дітям уявлення про властивості повітря;

Досвідченим шляхом визначати наявність повітря навколо нас (у кімнаті, у пакеті, у людині) та показати способи його виявлення;

Розвивати вміння робити висновки, доводити свої судження;

Викликати інтерес до пожвавлення незвичайних форм (клякс, закріпити вміння домальовувати деталі об'єктів (клякс) для надання їм закінченості та подібності до реальних образів;

Виховувати допитливість, взаємодопомогу, інтерес до експериментальної діяльності.

Обладнання:ємності для води, склянки, трубочки для коктейлю, поліетиленові пакети, чисті аркуші паперу, гуаш, віяло, повітряні кулі, мнемотаблиці.

Освітня діяльність

Вихователь:

Один два три чотири п'ять,

Ви хочете грати?

Я відкрию Вам секрети

Тільки треба знати при цьому,

Що не можна: голосно кричати,

Один одному заважати.

А треба: уважно слухати,

На запитання відповідати

Один одному допомагати.

Відгадайте загадку:

Він нам потрібний, щоб дихати,

Щоб кульку надувати.

Невидимка він, і все ж

Без нього ми не можемо жити. (Повітря)

Ви хочете дізнатися про повітря багато-багато цікавого? Тоді ми вирушаємо до лабораторії. Навколо себе всі покрутилися і в лабораторії опинилися. І так, мої маленькі вчені – дослідники, на нас чекають нові цікаві відкриття.

Щоб природі стати іншим,

Таємниці її дізнатися,

Усі загадки розгадати.

Діти, подивіться, на дошці – кульки із секретом. Ми спробуємо з вами розгадати всі секрети.

А допоможуть нам у цьому: очі, ніс, рота, вуха, руки. Пограємо у гру «Кому потрібне повітря?». Я називаю слова, якщо відповідь позитивна, ви плескаєте в долоні, якщо негативну – не плескаєте. (Людина, собака, камінь, береза, стіл, ведмідь, горобець, будинок, метелик, щука, телефон, ромашка, автомобіль, сорока.)

Кому потрібне повітря? (Людині, тваринам, рослинам, птахам, рибам - т. е. об'єктам живої природи).

Як ви вважаєте, у нашій групі є повітря? Так, інакше ми не змогли б дихати. І у будинках, і на вулиці, і в літаках є повітря.

Ми його бачимо? Значить він – невидимка.

Давайте переконаємось, що він є.

Досвід №1.

У мене в руці склянка. Як ви думаєте, він порожній? На дно склянки я закріплю папірець. Якщо я опущу склянку у воду, папірець намокне? Я перевертаю склянку вгору дном, повільно опускаю її у воду (склянку тримати прямо). Виймаю. Намокли папірець? Папірець залишився сухим, тому що в склянці є повітря, і він не пустив воду в склянку.

Досвід №2.

Зараз ми спробуємо дізнатися, чи є всередині нас повітря? Візьміть коктейльні трубочки, опустіть їх у воду і подуйте. Що ви бачите? (бульбашки). Це повітря виходить із нас, і у воді перетворюється на бульбашки. Повітря легке, і бульбашки піднімаються на поверхню води.


Досвід №3.

Спробуємо зловити повітря. Перед вами поліетиленові пакети. Вони порожні. Візьмемо пакети, змахнемо, скажемо: «Раз, два, три – пакетик, лови» і закрутимо. Пакет роздувся. Що всередині пакета? Якого кольору повітря? (Безбарвний, прозорий, невидимий)


Був пакет безформний, а став пружним, щільним. Які предмети ми можемо наповнити повітрям, накачати? (М'яч, повітряна куля, автомобільна шина, матрац, рятувальний круг, гумовий човен)

Досвід №4

Ми повітря не бачимо, але ми можемо його відчути,

Візьміть паличку і проколіть пакет, піднесіть пакет до обличчя і натисніть на нього. Що ви відчуваєте? (вітерець)Повітря виходить з пакета, воно рухається, а рух повітря – це вітер. Який вітер буває? (холодний, теплий, сильний, легкий, штормовий). Як створити рух повітря? (помахати віялом, подути на долоню).

Фізкультхвилинка

Непосида – вітер (змахи руками над головою)

Знає все у світі.

Знає, як співає жаба (Присідаємо і стрибаємо)Ква ква ква

Знає, як шумить мушлі (Скласти долоні човником і піднести до правого, а потім до лівого вуха)Шу – шу – шу

Знає, як кричить ворона (махаємо руками, як крилами) Кар – кар – кар

Знає, як мукає корова (плескаємо в долоні)Му – му – му.

Досвід №5

Спробуємо проковтнути повітря. Чи має повітря смак? (ні)

Досвід №6

Чи має повітря запах? (ні)Власного запаху повітря немає. Повітря переносить запахи. У мене дві баночки, у них щось лежить. Заплющте очі, я відкриваю баночки. Що ви відчуваєте чим пахне? (апельсином, часником, цибулею).

Чим пахне повітря біля клумби? (Квітами). Біля багаття? (димом). Після дощу? (свіжістю)В їдальні? (їжею).

Досвід №7

Чи має повітря форму?

Що у мене в руках? (повітряні кулі, одна кругла, інша у формі сардельки, надута гумова рукавичка)

Що всередині цих предметів? (повітря)

Чи однаковою форми ці предмети? (ні)

Повітря форми немає. Він набуває форми того предмета, куди його помістили.

Досвід №8

А як ви вважаєте, чи зможемо ми почути повітря?

Звук виникає, коли відбувається дуже швидке рух повітря вперед. Це називається вагання. У нас є свистульки та музичні інструменти. Давайте подаємо і почуємо повітря.

Підсумок: Згадаймо, що ми сьогодні дізналися про повітря і відкриємо наші кульки з секретом (мнемотаблиця):


1) повітря – невидимка;

2) повітря немає форми;

3) повітря не має запаху;

4) повітря немає смаку;

5) повітря немає кольору;

6) повітря можна почути;

7) вітер – рух повітря.

Отже, повітря нам потрібне, щоб дихати. Без повітря жити не можна. І дуже важливо для нас, щоби ми дихали чистим повітрям.

Що потрібно зробити, щоб очистити повітря у приміщенні? (протирати пил, мити підлогу, провітрювати, посадити квіти)

А на вулиці? (Поливати дороги, садити дерева, квіти, очищати дим від заводів спеціальними фільтрами).

Ми знаємо, що повітря можна малювати. Як називається техніка малювання повітрям? (Кляксографія)Зараз ми з вами спробуємо за допомогою повітря, фарби та трубочки малювати (капнути краплю акварелі на папір і роздмухати її за допомогою коктільної трубочки в різні боки).


Хлопці, ми сьогодні дізналися багато цікавого про повітря.

Вам сподобалось проводити досліди? Який досвід здався вам цікавим? А тепер нам час повертатися. Навколо себе всі покрутилися і опинилися в групі.

Публікації на тему:

Пізнавально-дослідницька діяльність. Ціль: Систематизувати знання дітей про властивості повітря через організацію спільної діяльності.

Інтегроване заняття з експериментування у старшій групі «Властивості повітря»Область пізнання. Пізнавально-дослідницька діяльність Мета: Систематизувати знання дітей про властивості повітря через організацію.

Конспект заняття з експериментування у підготовчій до школи групі «Повітря-невидимка»Конспект заняття з експериментування у підготовчій до школи групі. Повітря невидимка Мета: Продовжувати знайомити з властивостями.

Конспект НОД з дослідно-експериментальної діяльності з дітьми старшого дошкільного віку «Чарівник-невидимка»Конспект НОД з дітьми старшого дошкільного віку «Чарівник-невидимка». ГО – пізнання. Розробила вихователь ДБДОУ дитячий садок №.